Muzeum Narodowe w Krakowie

On 9 maja 2012
Olga Boznańska, Dziewczynka z chryzantemami

Olga Boznańska, Dziewczynka z chryzantemami, Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe posiada kilka oddziałów rozsianych po całym mieście. Główny Gmach mieszczący się w potężnym budynku zaraz przy Krakowskich Błoniach, gości niezwykle ciekawe wystawy czasowe, obejmujące bardzo szeroki wachlarz tematów, a ponadto, mieści 3 stałe ekspozycje, które można zwiedzać przez cały rok.

Malarstwo Polskie XX wieku

Masz ochotę na odrobinę malarstwa, w najlepszym polskim wydaniu? W przestronnym gmachu Muzeum Narodowego, podziwiać można najbogatszą ekspozycję Polskiego Malarstwa XX wieku, w tym prace takich sław jak Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Witkacy, czy Józef Pankiewicz. Szczególne miejsce w galerii zajmuje dorobek Grupy Krakowskiej, w skład której wchodzili między innymi Tadeusz Kantor i Jerzy Nowosielski.

Broń i barwa w Polsce

Miłośnicy militariów (ale nie tylko!) na pewno docenią jedną z największych kolekcji broni, mundurów i żołnierskich akcesoriów, opowiadającą historię polskiej wojskowości, na przestrzeni ostatniego 1000 lat! Możemy tu podziwiać zgrabne polskie szable, piękne zbroje husarskie z XVII wieku i kolekcję mundurów aż do czasu II Wojny Światowej.  Wiele eksponatów jest interaktywnych – możemy przymierzyć mundur, sprawdzić jak działała wielolufowa strzelba albo strzelająca maczuga.

Galeria Rzemiosła Artystycznego

Zbiór najstarszych i najcenniejszych zabytków rzemiosła i tkanin, zarówno polskich jak i europejskich, między innymi słynna Czara włocławska pochodząca z X wieku! Ponadto możesz zobaczyć prawdziwy kontusz i żupan – przez lata strój szlachty polskiej, jak wyglądały średniowieczne meble, lub z jaką fajkę palił Adam Mickiewicz… i wiele więcej.

Dla zwiedzających

Stałe ekspozycje w Gmachu Głównym można oglądać bezpłatnie w niedzielę.

W poniedziałek muzeum jest nieczynne.

Na stronie internetowej sprawdzić można aktualne wystawy czasowe, pokazy oraz wykłady.

Przydatne Link
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *