Ojców – Park Narodowy

On 22 czerwca 2014

Jeśli szukasz pomysłu co robić w weekend w ładną pogodę i masz ochotę na spędzenie wolnego czasu na łonie natury – dobrym pomysłem na niedaleką wycieczkę jest Park Narodowy w Ojcowie. Niecałe 25 kilometrów od centrum Krakowa rozpościera się najmniejszy w Polsce rezerwat przyrody – doskonałe miejsce na rodzinną wycieczkę. Odkąd wczesną wiosną zrobi się ciepło, aż po ostatki złotej polskiej jesieni – podkrakowskie dolinki przyciągają całe rodziny, spragnione odpoczynku od miejskiego zgiełku i upału. Na terenie Parku znajdują się zamki, muzeum, jaskinie i spektakularne skalne formacje, m. in. sławna Maczuga Herkulesa.

Ojców - Szlaki Turystyczne - Mapa (zobacz w pełnym rozmiarze)

Ojców – Szlaki Turystyczne – Mapa (zobacz w pełnym rozmiarze)

Co robić w weekend majowy? Iść na spacer do Ojcowa!

Wyprawa do Ojcowa to popularny pomysł na wycieczkę od ponad stu lat! Podobno Krakowianie przyjeżdżali tu „na majówkę” już w XIX wieku. Wtedy też poczęto czynić pierwsze starania, aby Dolinę Prądnika i Sąspówki objąć ochroną prawną, ze względu na ich unikalne walory przyrodnicze i urzekające piękno. Udało się to dopiero po Drugiej Wojnnie Światowej – w 1956 roku powstał  Ojcowski Park Narodowy (OPN). Po dziś dzień, w każdy letni długi weekend, Ojców i pobliska Pieskowa Skała przeżywają „oblężenie” spragnionych leśnego powietrza i chłodu jaskini turystów.

Ojców szlaki turystyczne i trasy rowerowe

Główny trakt wiedzie od Bramy Krakowskiej, aż do zamku w Pieskowej Skale, środkiem Doliny Prądnika (szlak czerwony). To tam spotkamy najwięcej ludzi, dorożki i rowerowe wycieczki. Wystarczy jednak zejść z głównej drogi np. w Dolinę Sąspowską (szlak żółty), aby zaznać ciszy i spokoju. W całym parku ojcowskim znajduje się wiele różnego rodzaju ścieżek i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie:

 • szlaki piesze dla turystów lubiących spacerować po leśnych ścieżkach
 • trasy rowerowe dla amatorów trochę dalszych wycieczek (można dojechać z Krakowa)
 • ścieżki dydaktyczne dla tych, co chcą poznać najważniejsze zabytki OPN

Zwiedzanie jaskiń w Ojcowie

W całym parku narodowym istnieje podobno ponad 700 jaskiń. Jednak tylko dwie z nich udostępnione są do zwiedzania dla turystów. Są to:

 • niemal 200 metrowa Jaskinia Ciemna, w której znaleziono narzędzie datowane na setki tysiące lat przed naszą erą,
 • ponad 300 metrowa Grota Łokietka, w której jak podaje legenda nasz władca Władysław skrył się przed ścigającym go królem czeskim Wacławem II, aby w odpowiednim momencie powrócić do Krakowa i odzyskać koronę,
 • położona nieopodal, ale nie w samym Parku Narodowym, Jaskinia Nietoperzowa (szczegóły na oficjalnej stronie www.nietoperzowa.ojcow.pl).

Jaskinie można zwiedzać codziennie od kwietnia do października. Jaskinia Ciemna, Grota Łokietka – godziny otwarcie są podane na stronie internetowej parku: www.ojcowskiparknarodowy.pl (mogą się różnić w zależności od sezonu). Uwaga: niezależnie od pogody pod ziemią utrzymuje się temperatura w granicach 8 – 10 stopni. Warto zabrać ze sobą coś ciepłego do ubrania.

Ojców - Ostańce WapienneRuiny Zamku w Ojcowie

OPN to nie tylko wspaniałe miejsce gdzie można pójść na spacer w słoneczny dzień. W Ojcowskim Parku Narodowym  można też zwiedzać przepiękne klimatyczne ruiny zamku z połowy XIV wieku. Został on wzniesiony prawdopodobnie z rozkazu Kaziemierza Wielkiego, dlatego zwany jest też Kazimierzowskim. Później odegrał istotną rolę podczas najazdu Szwedzkiego, by ostatecznie zniszczeć w czasie zaborów. Ruiny Zamku w Ojcowie można zwiedzać codziennie od kwietnia do listopada. Godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na stronie www.ojcowskiparknarodowy.pl.

Zamek w Pieskowej Skale

Więcej szczęścia miał Zamek w Pieskowej Skale. Chociaż został zdobyty podczas Potopu, stał się po tym siedzibą wojsk szwedzkich i nie został mocno zniszczony. Również w kolejnych latach, pomimo, że często zmianiał właścicieli, nie popadł w ruinę. Dziś w Pieskowej Skale funkcjonuje muzeum prezentujące zbiory malarskie,  historię obiektu oraz różne wystawy czasowe. Znajduje się tam też restaruacja z przepiękną panoramą na Ojcowski Park Narodowy. Zamek otwarty jest dla zwiedzających przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków i dni poświątecznych. Godziny otwarcie dobrze jest sprawdzić na stronie www.pieskowaskala.eu.

Co zobaczyć w Ojcowie

Poza wymienionymi wyżej atrakcjami, Ojcowski Park Narodowy znany jest przede wszystkim z unikalnych wapiennych form skalnych. Najbardziej znane to oczywiście Maczuga Herkulesa oraz Brama Krakowska. Ponadto, do zobaczenia w OPN są:

 • Kaplica św. Józefa Rzemieślnika – tzw. Kaplica Na Wodzie (wybudowana „na wodzie”, aby obejść carski zakaz budowania obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej),
 • Młyn i Tartak Baronia – rzadko już dziś spotykany przykład drewnianej architektury przemysłowej,
 • Pustelnia bł. Salomei – barokowy kościół z interesującym otoczeniem.

Park Narodowy Ojców jak dojechać, mapa, parking

Komunikacją miejską lub regionalną można do Ojcowa na kilka sposobów:

 • autobusem nr 210 z przystanku Bronowic Małe (wysiadamy na przystanku Murownia lub Czajowice),
 • busem z Regionalnego Dworca Autobusowego w kierunku Olkusza (wysiadamy w okolicy Murowni, Czajowic lub Lepianki),
 • busem z Regionalnego Dworca Autobusowego do Skały (wysiadamy na rynku w Skale, nie mylić z Pieskową Skałą).

Samochodem można dojechać pod sam Zamek Ojcowski lub Zamek w Pieskowej Skale. Parking taki jest płatny, jednak istnieje możliwość zaparkowania na wcześniejszym, ogólnodostępnym parkingu w Złotej Górze. Z Krakowa najlepiej wyruszyć w stronę Olkusza drogą nr 94 i na wysokości Jerzmanowic skręcić w prawo na Ojców, Skałę.

Uwaga: nie wierzcie mapom Google w kwestii wyznaczonej drogi – przez środek Ojcowskiego Parku Narodowego (wzdłuż Prądnika) nie da się przejechać bez odpowiedniego zezwolenia.

Przydatne odnośniki
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *