Kopiec Kościuszki
Szukasz pomysłu na ciekawy spacer i spędzenie czasu na łonie przyrody? Kopiec Kościuszki to doskonały cel na niedzielne wyjście poza miasto, gdzie jednak wciąż czuć magię Krakowa. W nagrodę za wejście na wzgórze Sikornik, na którym kopiec jest usypany, podziwiać możemy piękną panoramę miasta, Beskidu Żywieckiego, a nawet Tatr.
Historia Kopca Kościuszki
Kopiec został usypany w 1823 roku, dla uczczenia pamięci generała Tadeusza Kościuszki. Jego ciało spoczęło na Wawelu, natomiast ziemie z pól na których jego wojska stoczyły bitwy, zostały symbolicznie zmieszane z materiałem z którego zbudowano monument na cześć wodza. W połowie XIX wieku, Kopiec został otoczony fortem, którego pozostałości służą dziś jako pomieszczenia muzealne, siedziba radia RMF FM oraz restauracja. W 1997 roku, w wyniku potężnych ulew, budowla uległa poważnemu uszkodzeniu i została ponownie otwarta dla odwiedzających, dopiero po 5 latach remontu.
Co można zobaczyć
Ze szczytu Kopca rozpościera się wspaniały widok, u jego stóp znajduje się restauracja z tarasem widokowym oraz muzeum, w którym możemy zwiedzać następujące ekspozycje:
- Wystawa Figur Woskowych „Polaków Drogi Do Wolności„
- Wystawa pt. „Kopce Krakowskie„
- Wystawa pt. „Twierdza a Miasto Kraków 1846-1918„
- Muzeum Kościuszkowskie
Jak dojść lub dojechać na Kopiec
Kopiec Kościuszki znajduje się na południowy wchód od Starego Miasta, nieopodal Błoń, nad którymi góruje jego sylwetka, nocą spektakularnie oświetlona. Sam monument ma 34m, natomiast wzgórze św. Bronisławy (zwane też Sikornikiem) znajduje się na wysokości 333 m n.p.m.
- dojście: przyjemnie ocienioną Aleją Waszyngtona, startując spod klasztoru ss. Norbertanek na Salwatorze
- dojazd autobusem: linia numer 100 z Salwatora
- dojazd autobusem: linia numer 101 z Salwatora, lub z ronda Grunwaldzkiego
- dojazd samochodem: ulicą Malczewskiego i Wodociągową, startując przy moście Zwierzynieckim
Porady dla zwiedzających Kopiec Kościuszki
W dniach 4 II, 24 III, 15 X wstęp na Kopiec jest bezpłatny. W pozostałe dni, wejście jest płatne (cena to 10-12zł), a bilet obejmuje też wstęp do muzeów. Panoramę Krakowa można też podziwiać z tarasu widokowego restauracji „Pod Kopcem”.
Codziennie Kopiec otwarty jest od 09:00 do zmroku. Natomiast od maja do września, można wejść aż do godziny 23:00 – i podziwiać zapierający dech w piersiach zachód słońca!
Strona internetowa Kopca podaje dokładne godziny otwarcia, opis poszczególnych wystaw oraz szczegółową historię jego budowy.
Przydatne i ciekawe linki
- Oficjalna strona Kopca Kościuszki w Krakowie
- Wikipedia: Kopiec Kościuszki w Krakowie
- Restauracja „Pod Kopcem”
- Kopiec Kościuszki na stronie FAN FM
- Klub Podróżników Śródziemie – relacja z wyprawy na Kopiec Kościuszki
- Dalekie Obserwacje – widok z Kopca na Beskidy i Tatary