Ojców – Park Narodowy

On 22 czerwca 2014

Jeśli szukasz pomysłu co robić w weekend w ładną pogodę i masz ochotę na spędzenie wolnego czasu na łonie natury – dobrym pomysłem na niedaleką wycieczkę jest Park Narodowy w Ojcowie. Niecałe 25 kilometrów od centrum Krakowa rozpościera się najmniejszy w Polsce rezerwat przyrody – doskonałe miejsce na rodzinną wycieczkę. Odkąd wczesną wiosną zrobi się ciepło, aż po ostatki złotej polskiej jesieni – podkrakowskie dolinki przyciągają całe rodziny, spragnione odpoczynku od miejskiego zgiełku i upału. Na terenie Parku znajdują się zamki, muzeum, jaskinie i spektakularne skalne formacje, m. in. sławna Maczuga Herkulesa.

Ojców - Szlaki Turystyczne - Mapa (zobacz w pełnym rozmiarze)

Ojców – Szlaki Turystyczne – Mapa (zobacz w pełnym rozmiarze)

Co robić w weekend majowy? Iść na spacer do Ojcowa!

Wyprawa do Ojcowa to popularny pomysł na wycieczkę od ponad stu lat! Podobno Krakowianie przyjeżdżali tu „na majówkę” już w XIX wieku. Wtedy też poczęto czynić pierwsze starania, aby Dolinę Prądnika i Sąspówki objąć ochroną prawną, ze względu na ich unikalne walory przyrodnicze i urzekające piękno. Udało się to dopiero po Drugiej Wojnnie Światowej – w 1956 roku powstał  Ojcowski Park Narodowy (OPN). Po dziś dzień, w każdy letni długi weekend, Ojców i pobliska Pieskowa Skała przeżywają „oblężenie” spragnionych leśnego powietrza i chłodu jaskini turystów.

Ojców szlaki turystyczne i trasy rowerowe

Główny trakt wiedzie od Bramy Krakowskiej, aż do zamku w Pieskowej Skale, środkiem Doliny Prądnika (szlak czerwony). To tam spotkamy najwięcej ludzi, dorożki i rowerowe wycieczki. Wystarczy jednak zejść z głównej drogi np. w Dolinę Sąspowską (szlak żółty), aby zaznać ciszy i spokoju. W całym parku ojcowskim znajduje się wiele różnego rodzaju ścieżek i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie:

  • szlaki piesze dla turystów lubiących spacerować po leśnych ścieżkach
  • trasy rowerowe dla amatorów trochę dalszych wycieczek (można dojechać z Krakowa)
  • ścieżki dydaktyczne dla tych, co chcą poznać najważniejsze zabytki OPN

Zwiedzanie jaskiń w Ojcowie

W całym parku narodowym istnieje podobno ponad 700 jaskiń. Jednak tylko dwie z nich udostępnione są do zwiedzania dla turystów. Są to:

  • niemal 200 metrowa Jaskinia Ciemna, w której znaleziono narzędzie datowane na setki tysiące lat przed naszą erą,
  • ponad 300 metrowa Grota Łokietka, w której jak podaje legenda nasz władca Władysław skrył się przed ścigającym go królem czeskim Wacławem II, aby w odpowiednim momencie powrócić do Krakowa i odzyskać koronę,
  • położona nieopodal, ale nie w samym Parku Narodowym, Jaskinia Nietoperzowa (szczegóły na oficjalnej stronie www.nietoperzowa.ojcow.pl).

Jaskinie można zwiedzać codziennie od kwietnia do października. Jaskinia Ciemna, Grota Łokietka – godziny otwarcie są podane na stronie internetowej parku: www.ojcowskiparknarodowy.pl (mogą się różnić w zależności od sezonu). Uwaga: niezależnie od pogody pod ziemią utrzymuje się temperatura w granicach 8 – 10 stopni. Warto zabrać ze sobą coś ciepłego do ubrania.

Ojców - Ostańce WapienneRuiny Zamku w Ojcowie

OPN to nie tylko wspaniałe miejsce gdzie można pójść na spacer w słoneczny dzień. W Ojcowskim Parku Narodowym  można też zwiedzać przepiękne klimatyczne ruiny zamku z połowy XIV wieku. Został on wzniesiony prawdopodobnie z rozkazu Kaziemierza Wielkiego, dlatego zwany jest też Kazimierzowskim. Później odegrał istotną rolę podczas najazdu Szwedzkiego, by ostatecznie zniszczeć w czasie zaborów. Ruiny Zamku w Ojcowie można zwiedzać codziennie od kwietnia do listopada. Godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na stronie www.ojcowskiparknarodowy.pl.

Zamek w Pieskowej Skale

Więcej szczęścia miał Zamek w Pieskowej Skale. Chociaż został zdobyty podczas Potopu, stał się po tym siedzibą wojsk szwedzkich i nie został mocno zniszczony. Również w kolejnych latach, pomimo, że często zmianiał właścicieli, nie popadł w ruinę. Dziś w Pieskowej Skale funkcjonuje muzeum prezentujące zbiory malarskie,  historię obiektu oraz różne wystawy czasowe. Znajduje się tam też restaruacja z przepiękną panoramą na Ojcowski Park Narodowy. Zamek otwarty jest dla zwiedzających przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków i dni poświątecznych. Godziny otwarcie dobrze jest sprawdzić na stronie www.pieskowaskala.eu.

Co zobaczyć w Ojcowie

Poza wymienionymi wyżej atrakcjami, Ojcowski Park Narodowy znany jest przede wszystkim z unikalnych wapiennych form skalnych. Najbardziej znane to oczywiście Maczuga Herkulesa oraz Brama Krakowska. Ponadto, do zobaczenia w OPN są:

  • Kaplica św. Józefa Rzemieślnika – tzw. Kaplica Na Wodzie (wybudowana „na wodzie”, aby obejść carski zakaz budowania obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej),
  • Młyn i Tartak Baronia – rzadko już dziś spotykany przykład drewnianej architektury przemysłowej,
  • Pustelnia bł. Salomei – barokowy kościół z interesującym otoczeniem.

Park Narodowy Ojców jak dojechać, mapa, parking

Komunikacją miejską lub regionalną można do Ojcowa na kilka sposobów:

  • autobusem nr 210 z przystanku Bronowic Małe (wysiadamy na przystanku Murownia lub Czajowice),
  • busem z Regionalnego Dworca Autobusowego w kierunku Olkusza (wysiadamy w okolicy Murowni, Czajowic lub Lepianki),
  • busem z Regionalnego Dworca Autobusowego do Skały (wysiadamy na rynku w Skale, nie mylić z Pieskową Skałą).

Samochodem można dojechać pod sam Zamek Ojcowski lub Zamek w Pieskowej Skale. Parking taki jest płatny, jednak istnieje możliwość zaparkowania na wcześniejszym, ogólnodostępnym parkingu w Złotej Górze. Z Krakowa najlepiej wyruszyć w stronę Olkusza drogą nr 94 i na wysokości Jerzmanowic skręcić w prawo na Ojców, Skałę.

Uwaga: nie wierzcie mapom Google w kwestii wyznaczonej drogi – przez środek Ojcowskiego Parku Narodowego (wzdłuż Prądnika) nie da się przejechać bez odpowiedniego zezwolenia.

Przydatne odnośniki




Dodaj komentarz