Muzeum Oświęcim Auschwitz-Birkenau

On 3 czerwca 2014

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, był miejscem więzienia i zagłady wielu tysięcy istnień ludzkich, podczas całego trwania drugiej wojny światowej. Dziś na jego miejscu istnieje muzeum, upamiętniające tragedię osób tu osadzonych. Pobyt w miejscu pamięci, chociaż dostarcza wielu informacji, jest w dużej mierze doświadczeniem emocjonalnym. Wędrówka po autentycznych budynkach obozowych jest trudnym przeżyciem i na niektórych może zostawić swoje piętno. Warto jednak odwiedzić to miejsce, poznać jego historię i oddać hołd ludziom, którzy tu zginęli. Zwiedzajmy kompleks Auschwitz z powagą i należytym szacunkiem.

Historia obozu w Oświęcimiu

KL Auschwitz został utworzony przez Niemców w połowie 1940 roku. KL oznacza po niemiecku obóz koncentracyjny, to skrót od słowa Konzentrationslager. Początkowo ośrodek był przeznaczony głównie dla polskich więźniów politycznych. Od 1942 służył również jako obóz zagłady, mający pomóc w ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej – czyli wymordowaniu Żydów zamieszkujących tereny nazistowskich Niemiec. Szacuje się, że w całym okresie działalności obozu, zginęło tu blisko 1,3 miliona ludzi, w tym ok. 900 tysięcy Żydów.Był jednym z 4 obozów założonych przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich (obok obozu w Warszawie, Płaszowie obok Krakowa i Majdanku).

W jego skład KL Auschwitz wchodziły:

  • Auschwitz I – pierwotnie 22 murowane budynki, w szczytowym okresie rozwoju latem 1944 roku obejmował ok. 40 km2 powierzchni,
  • Auschwitz II Birkenau (Brzezinka) – głównie drewniane baraki, których budowę rozpoczęto pod koniec 1941 roku, tutaj przypuszczalnie zginęło ok. 90% więźniów KL Auschwitz,
  • Auschwitz III Monowitz (Monowice) – jeden z pierwszch podobozów „przemysłowych”, spełniał funkcje administracyjne,
  • około 40 pomniejszych podobozów, rozlokowanych w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.

Zwiedzanie muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Muzeum najlepiej zwiedzać z przewodnikiem. Ze względu na dużą frekwencję, warto wcześniej zarezerwować bilet przez internet (www.auschwitz.org). W sezonie warto zarezerwować termin nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem. Istnieją różne rodzaje zwiedzania. Podstawowy zwiedzanie muzeum w Oświęcimiu trwa ok. 3,5 godziny i obejmuje Auschwitz I oraz II. W połączeniu z dojazdem do Oświęcimia sprawia to, że na odwiedzenie Auschwitz warto zaplanować co najmniej pół dnia.

Istnieje możliwość indywidualnego zwiedzania Oświęcimia bez przewodnika. Wstęp jest wtedy bezpłatny – ale w sezonie możliwy tylko poza godzinami szczytu, czyli wcześnie rano, lub po południu. Można również przyjechać do Oświęcimia bez rezerwacji. Niestety, ilość odwiedzających każdego dnia jest ograniczona. Należy się wtedy liczyć z nawet kilkugodzinnym czasem oczekiwania w kolejce na wolne miejsce.

Przed zwiedzaniem obozu w Oświęcimiu warto odpowiednio wcześnie odwiedzić stronę internetową, gdzie można zapoznać się z rodzajami zwiedzania, dostępnymi terminami i godzinami otwarcia. Przedstawiono też zasady zwiedzania dla zorganizowanych grup. Istnieje możliwość zarezerwowania zwiedzania w różnych językach – wybór terminów i języków jest duży.

Dojazd do Oświęcimia

Oświęcim położony jest około 70km od Krakowa. Dojazd samochodem do Oświęcimia trwa około 1,5 godziny. W muzeum Auschwitz można bez problemów zaparkować. Parking pod muzeum jest płatny. Dojazd pociągiem lub busem trwa niecałe 2 godziny. Bezpośrednie pociągi lub autobusy z Krakowa (Dworzec Główny) do Oświęcimia odjeżdżają kilka razy w ciągu dnia. Z dworca w Oświęcimiu do Auschwitz I, skąd rozpoczyna się zwiedzanie i można kupić bilet, odległość wynosi ok. 2km. Między Auschwitz I i II kursuje bezpłatny autobus.

Zorganizowane zwiedzanie obozu w Oświęcimiu

Warto rozważyć zwiedzanie Oświęcimia w tzw. zorganizowanej wycieczce. Mamy wtedy zapewniony transport bezpośrednio z i do hotelu, wstęp do muzeum oraz zorganizowanie przewodnika (oczywiście, wszystkie te udogodnienia należy dogadać przed zakupem wycieczki). Można wpisać w google „wycieczki Oświęcim” lub podejść do jednej osób reklamujących wycieczki w okolicach Rynku. Koszt waha się od 100 do 200 zł, ale jest to dobra alternatywa jeśli nie dysponujemy czasem, samochodem lub znajomością okolicy.

Przydatne Linki

Oficjalna strona muzeum w Oświęcimiu, rezerwacja biletów [www.auschwitz.org]




Dodaj komentarz