Uzdrowisko w Swoszowicach

On 15 kwietnia 2015

Swoszowice Park ZdrojowyUzdrowisko w Swoszowicach zaproponowane i opisane przez naszego czytelnika. Ciebie też zapraszamy do współpracy!

Chociaż uzdrowisko w Swoszowicach funkcjonuje  już od ponad 200 lat, wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego istnienia. A szkoda, bo jest to jedyne w Polsce i jedno z nielicznych w Europie uzdrowisk położonych na terenie dużej aglomeracji miejskiej. Chociaż niewielkie, wciąż pełni znaczącą rolę w rehabilitacji osób ze schorzeniami reumatologicznymi i narządu ruchu.  Jest to oaza zieleni w południowo-wschodniej części Krakowa, obejmująca piękny drzewostan z okazami liczącymi po 180 lat, w tym kilka pomników przyrody, z których najsłynniejszym jest lipa „Słoń”. Park Zdrojowy wraz z obiektami uzdrowiskowymi wpisany jest na listę Zabytków Krakowa.

Trochę historii

Historia uzdrowiska  ma swój początek w 1811 roku, ale już w Średniowieczu wykorzystywano wypływającą tutaj wodę siarczkową do celów zdrowotnych. Pierwsze wzmianki o właściwościach leczniczych swoszowickich wód można spotkać w opracowaniach nadwornego lekarza króla Stefana Batorego — Wojciecha Oczko „Cieplice”. Dzięki jego obserwacjom już od XVI wieku leczono tutaj choroby reumatologiczne i bóle ramion. Za prawdziwego odkrywcę krakowskiego uzdrowiska, mającego największy wpływ na jego rozbudowę, uważa się jednak prof. Józefa Dietla. To dzięki niemu na terenie ówczesnych Swoszowic powstał nowy zakład kąpielowy, łazienki, pawilon dla kuracjuszy i wybudowano linię kolejową do uzdrowiska. Sam Dietl był pod ogromnym wrażeniem tego miejsca i twierdził, że:

– Jeśli którekolwiek z miejsc kąpielowych, to zaiste Swoszowice są ku temu przeznaczone, aby stały się Uzdrowiskiem najczęściej odwiedzanym w naszym kraju…

Obecnie Uzdrowisko Swoszowice nieustannie się rozwija.  Dysponuje trzema obiektami noclegowymi, w których jednocześnie może korzystać z noclegów około 160 osób i nowoczesną bazą zabiegową. Leczenie opiera się przede wszystkim na wypływającej ze „Zdroju Głównego” wodzie siarczkowej o unikatowym składzie, która wykorzystywana jest do kąpieli całościowych i częściowych. Uzupełniane jest zabiegami na bazie borowiny oraz zabiegami z zakresu fizykoterapii, hydroterapii, masażu czy terapii indywidualnej metodami specjalnymi.

Lipa "Słoń"

Lipa „Słoń”

Idealne miejsce na spacer w weekend – Park Zdrojowy i Szlak Turystyczny „Siarczane Korzenie”

Park Zdrojowy to doskonałe miejsce na spacer. Podczas wędrówki warto zwrócić uwagę na pomniki przyrody, w szczególności na wizytówkę parku – lipę „Słoń” mająca 4,65 m w obwodzie i boczny konar  o długości 13,5 metra . Niedaleko znajdują się także dwie bardzo wysokie białe topole (jedna mierzy ponad 3,15 m, druga 2,9 m). Drewniana altana, którą zadaszone jest „Źródło Główne” nawiązuje do ”glorietki” z 1861 roku zbudowanej dla potrzeb kuracjuszy ponad źródłem, wraz z tzw. ”wziewalnią”. Uwagę zwracają także medaliony z godłami Polski i Litwy z czasów Zygmunta I, dekorujące szczyty bocznych skrzydeł frontu budynku „Głównego Domu Zdrojowego”.

Na zakończenie roku Jubileuszowego z okazji 600-lecia Lokacji Swoszowic, 5 grudnia 2015 roku, z inicjatywy Społecznego Komitetu Organizacyjnego, otwarto nową trasę turystyczną w Swoszowicach – Szlak Górnictwa Siarkowego. Trasa usytuowana jest wzdłuż najważniejszych historycznych miejsc związanych z górnictwem i hutnictwem siarki w Swoszowicach.  Wzdłuż trasy zlokalizowanych jest 10 tablic informacyjnych w języku polskim, niemieckim i angielskim, o historii tego miejsca wraz z mapą szlaku.

Jak Dojechać – Samochodem, Komunikacją Miejską

Uzdrowisko Kraków Swoszowice znajduje się w Dzielnicy X. Można tu dojechać wieloma autobusami z punktów przesiadkowych w Łagiewnikach, Kurdwanowie i Borku Fałęckim. Możliwy jest także dojazd własnym samochodem.

Przydatne Linki




Dodaj komentarz