Lasek Wolski

On 25 kwietnia 2016

Krakowski Las Wolski

Rozpościera się na zachód o centrum Krakowa. To kilkadziesiąt kilometrów ścieżek spacerowych i szlaków turystycznych prowadzących przez dziki, leśny krajobraz. Drzewa dają ochłodę w upalne dni, a cisza i śpiew ptaków pozwalają odpocząć o miejskiego zgiełku. Łatwo zapomnieć, że znajdujemy się ledwie 6km od Rynku Głównego! Nie musisz wyjeżdżać za miasto, żeby pójść na weekendową wycieczkę po lesie.

Idealne miejsce na spacer w weekend – trasy i szlaki

Trasy turystyczne prowadzą przez trzy, ponad trzystametrowe wzgórze: Sowniec, Pustelnik i Srebrną Górę. Szlaki są bardzo dobrze oznakowane, o niskim stopniu trudności, chociaż nie nadają się do przejścia z wózkiem dziecięcym. Mapa tras pozwoli bez problemu zaplanować nawet kilkukilometrowy, okrężny spacer, który zaczyna się i kończy w tym samym miejscu. Teren Lasku Wolskiego oferuje także szlaki rowerowe, a nawet konne i narciarskie!

Las Wolski mapa szlaków turystycznych

Las Wolski mapa szlaków turystycznych

Panieńskie Skały – dzika przyroda w sercu Krakowa

Obszar Lasu Wolskiego to głównie lasy liściaste: brzozy, buki i dęby. Obejmuje rezerwaty Bielańskie Skałki, Skałki Przegorzałskie i Panieńskie Skały. Nazwa tego ostatniego pochodzi od zakonnic z pobliskiego Klasztoru Sióstr Norbertanek.

Według legendy, w XIII wieku, podczas najazdu Tatarów, siostry schroniły się w lesie, w skalnej komnacie, która zamknęła się, uniemożliwiając najeźdźcom dostęp. Podobno przez szczelinę w skale można zobaczyć komnatę i stół, przy którym modlą się cudownie uratowane kobiety.

Pomysły na spędzienie czasu w Lasku Wolskim

Poza leśnymi scieżkami spacerowymi, w okolicy korzystać można z wielu atrakcji:

  • Ogród zoologiczny znajduje się w samym sercu rezerwatu. Krakowskie ZOO zaprasza do odwiedzin dzieci i dorosłych.
  • Klasztor Kamedułów na Bielanach przez cały odwiedzać mogą już tylko mężczyźni. Kobiety mają tu wstęp przez kilka dni w roku, przy czym wymagany jest wtedy odpowedni strój.
  • Willa Baszta i Zamek w Przegorzałach są budynkami Uniwersytetu Jagiellońskiego i nie są dostępne do zwiedzania. Zamek posiada jednak kawiarnię z tarasem widokowym.
  • Każdy może natomiast wejść na Kopiec Piłsudskiego i podziwiać niesamowitą panoramę całego Krakowa i okolic.

Lasek Wolski dojazd i parking

Do Lasku Wolskiego można dojechać komunikacją miejską. Autobus zatrzymuje się na przystanku ZOO, obsługiwanym przez linię numer 134. Pod ogród zoologiczny można dojechać samochodem tylko w dni robocze. Gdzie zaparkować? Odrobinę wcześniej położony parking w Lasku Wolskim jest płatny i znajduje się w przy ulicy Kukułczej/Leśnej. Pomieścić może prawie 500 samochodów. Na zewnątrz rezerwatu, można zazwyczaj znaleźć miejsce parkingowe przy normalnych ulicach (np. al. Kasztanowa, ul. Księcia Józefa)

Przydatne link
One Response to “Lasek Wolski”

Dodaj komentarz