Szalom na Szerokiej 2015

On 26 maja 2011
Shalom on Szeroka Street - Pawel Mazur (http://jewishfestival.pl/)

Shalom on Szeroka Street – Pawel Mazur (http://jewishfestival.pl/)

Prawie dwutygodniowy Festiwal Kultury Żydowskiej po raz kolejny zagości w Krakowie. Liczne wydarzenia odbywajć się będą w kawiarniach, synagogach i na ulicach Krakowskiego Kazimierza. Punktem kulminacyjnym jest weekendowy, trwający 7 godzin koncert muzyki żydowskiej Szalom na Szerokiej.

Program Festiwalu

Festiwal Kultury Żydowskiej odbędzie się w dniach 25 czerwca – 5 lipca 2015 roku. Organizatorzy postanowili podkreślić ogromną różnorodność żydowskiej kultury i zaprosili artystów oraz uczonych z wielu dziedzin. Uczestnicy będą mogli podziwiać poezję, śpiew, taniec, muzykę i obrazy twórców o hebrajskim pochodzeniu. Dowiedzą się także o historii mieszkańców dzielnicy żydowskiej, ich zwyczajach i obrzędach. W programie znalazły się nie tylko poważne i uroczyste wydarzenia, jak np. koncert żydowskiej muzyki hip-hopowej lub warsztaty pieczenia hałki. Pełny plan atrakcji znaleźć można na stronie: jewishfestival.pl

Zwiedzanie Kazimierza

Ważnym elementem festiwalu są miejsca w których odbywać się będą wystawy, koncerty i wykłady. Zwiedzający będą mieli okazje obejrzeć od środka znane synagogi, takie jak:

  • Synagoga Wysoka na ul. Józefa,
  • Synagoga Temepel na ul, Miodowej,
  • Synagoga Stara na ul. Dajwór.

Spotakania organizowan też będą w znanych na mapie Krakowa kawiarniach i pubach: np. Cheder Café lub Krakowskiej Alchemii.


Szalom (שָׁלוֹם) – to hebrajskie słowo oznaczające pokój. Używane jest przez Żydów jako przywitanie.


Mural Broken Fingaz (http://jewishfestival.pl/)

Mural Broken Fingaz (http://jewishfestival.pl/)

Koncert Szalom na Szerokiej

Finałowy koncert Festiwalu Kultury Żydowskiej Szalom na Szerokiej odbędzie się 4 lipca 2015 (sobota). Początek zaplanowany jest na godzinę 18:00. Na scenie zagrają twórcy muzyki żydowskiej, prezentujący różne typy i style: muzykę klezmerską, śpiew jidysz, muzykę tradycyjną, ale także nowoczesne brzmienia i muzykę elektroniczną. Wykonawcy będą dla Was grać aż przez 7 godzin! To jedno z największych wydarzeń plenerowych w Krakowie i jedna z najbardziej znanych imprez o tematyce żydowskiej na świecie. Od kilku lat, głowna część koncertu transmitowana jest na żywo przez TVP: www.tvp.pl/rozrywka/festiwale-i-koncerty/szalom-na-szerokiej

Historia festiwalu

Impreza odbywa się w Krakowie na Kaziemierzu już od 1988 roku. Przez wiele lat zyskała sławę i stała się rozpoznawalnym na całym świecie wydarzeniem kulturalnym. Przyczynili się do tego znani goście, a także doskonali organizatorzy Janusz Makuch i Krzysztof Gierat. Festiwal prezentuje i przybliża tożsamość żydowską – zarówno jej tradycyjną, jak i nowoczesną stronę. Warto spędzić letni weekend na spotkanie z żydowską kulturą na Kazimierzu.

Przydatne Linki

  • Oficjalna strona Festiwalu Kultury Żydowskiej, program festiwalu –  jewishfestival.pl4 komentarze to “Szalom na Szerokiej 2015”

Dodaj komentarz