Muzeum Fabryka Schindlera

On 24 września 2017

Muzeum w Fabryce Schindlera opowiada historię Krakowa pod okupacją w czasie II Wojny Światowej. Szczególnie wyraźnie pokazane są losy Krakowskiego Getta i jego mieszkańców. Podróż przez kilkadziesiąt zainscenizowanych pomieszczeń pozwala zobaczyć, usłyszeć i stanąć w centrum wydarzeń tamtejszy dni. Nie ma tutaj gablotek z eksponatami, barierek, ani suchych opisów. Wszystkiego można dotknąć, wszędzie można wejść, każde pomieszczenie jest jak wyciągnięta z życia scena, w której możesz uczestniczyć. Zwiedzanie Fabryki Schindlera to dobry pomysł na weekend w Krakowie, należy jednak ostrzec – tematyka ta nie jest ani łatwa, ani przyjemna.

Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Fabryka wyrobów emaliowanych i blaszanych powstała jeszcze przed wojną, w 1937 roku. Do niemieckiego przedsiębiorcy Oskara Schindlera należała od 1939, aż do 1945. W 1944 roku fabryka została ewakuowana do Czech. W czasie wojny produkowano w niej także sprzęt zbrojeniowy na potrzeby Wehrmachtu. Po wojnie obiekty wykorzystywała wytwórnia podzespołów telekomunikacyjnych (TELPOD), a od 2010 roku zostały one zaadaptowany na muzeum. Ekspozycja mieści się w budynkach dawnego zaplecza administracyjnego. Na terenach dawnej fabryki ma swoją siedzibę także Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Kim był Oskar Schindler

Oskar Schindler był morawskim Niemcem, współpracownikiem Abwehry. Zatrudniał w swojej fabryce wielu krakowskich żydów. Ratował ich tym od zsyłki do obozów koncentracyjnych. Po likwidacji krakowskiego getta w 1943 zabiegał o to, aby jego pracownicy umieszczeni zostali w pobliskich barakach na Zabłociu, zamiast w obozie pracy Płaszów. Wraz ze nastaniem roku 1944, z powodu zbliżającego się frontu wschodniego, Niemcy zaczęli likwidować więzienia i obozy. Lista Schindlera obejmowała żydów – pracowników fabryki, którzy mieli być ewakuowani do Czech. Schindler ocalił tym sposobem ponad 1100 ludzkich istnień.

Lista Schindlera – historia, książka, film

W popularnej świadomości historia Oskara Schindlera, fabryki i jej pracowników, znalazła się za sprawą słynnego amerykańskiego filmu z 1993 roku. Za scenariusz do Listy Schindlera posłużyła książka australijskiego powieściopisarza Thomasa Keneally’ego Schindler’s Ark. Steven Spielberg wiele zdjęć do filmu nakręcił w Polsce, w tym w samym Krakowie. Przy wejściu do muzeum znajduje się niewielka kawiarnia filmowa, gdzie obejrzeć można fotosy z filmu.

Co można obejrzeć w Fabryce Schindlera

Stała ekspozycja muzeum: Kraków – czas okupacji 1939-1945, przedstawia historię fabryki i jej pracowników na szeroko zarysowanym tle dziejów wojennego Krakowa. Nie zwiedzamy samej fabryki – poznajemy losy ludzi w niej pracujących.

Wystawa jest przemyślana i pomysłowo zrealizowana. W wędrówce po muzeum trafimy między innymi do:

  • salonu fotograficznego,
  • krakowskiego tramwaju,
  • opuszczonego mieszkania na Kazimierzu,
  • sali oficerskiej wyłożonej płytkami ze wzorem swastyki,
  • celi więziennej,
  • biura Oskara Schindlera.

Muzeum jest w pełni multimedialne: wielu miejscach słychać głosy ludzi, urywki rozmów. Na ekranach możemy oglądać autentyczne relacje naocznych świadków. Na ścianach wiszą nazistowskie plakaty, z głośników sączy się ostry głos niemieckiej propagandy. W niektórych sala słychać odgłosy strzałów, w innych natomiast panuje wymowna cisza.

Jest to muzeum, które nie tylko przekazuje informacje, ale także mocno oddziałuje na emocje. Mówi o powstaniu i likwidacji getta, o narastającym nazistowskim terrorze, o obozach pracy, o niesławnym Sonderaktion Krakau. Przedstawia tragiczny los żydów wywożonych do obozów pracy i garstki, której udało się trafić na Listę Schindlera. Ta wystawa budzi mieszane uczucia: z jednej strony perfekcyjnie wykonana – opowiada o okrutnych wydarzeniach.

Zwiedzanie Fabryki Schindlera

Muzeum jest otwarte od rana do wieczora, ale ponieważ jest bardzo popularne, dlatego warto wcześniej zarezerwować bilety przez internet. Nie trzeba wtedy ustawiać się w długiej kolejce, która tworzy się przed wejściem, szczególnie w weekendy. W poniedziałki wstęp jest wolny, ale godziny otwarcia krótsze i więcej odwiedzających. Zwiedzanie stałej ekspozycji zajmuje średnio od 1 do 3 godzin. Wystawa jest dobrze opisana, zarówno w języku polskim jak i angielskim. Zwiedzaniem z przewodnikiem nie jest konieczne, chociaż na pewno wiele wnosi i pozwala znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Poza główną ekspozycją dostępne są też wystawy czasowe, osobno biletowane, opisane na stronie internetowej.

Fabryka Schindlera – jak dojechać

Budynki Muzeum znajdują się na wschód od Kazimierza, w dzielnicy Zabłocie. Z Kazimierza można przejść pieszo, spacerem przez Wisłę zajmuje to nie całe pół godziny. Można też dojechać komunikacją miejską, na Plac Bohaterów Getta, lub z drugiej strony, na przystanek tramwajowy Zabłocie. Bardzo blisko znajduje się także stacja PKP Zabłocie. Dojazd samochodem jest możliwy. Nie ma dedykowanego parkingu, ale na okolicznych ulicach można znaleźć miejsce. Z Rynku Głównego można też wynająć Meleks (start w okolicach Kościoła Mariackiego) i przy okazji zaliczyć wycieczkę krajoznawczą.

Przydatne linki
Dodaj komentarz