Kopiec Piłsudskiego

On 23 maja 2012

Kopiec Piłsudskiego, Franciszek Vetulani na licencji CC Attribution 3.0Wybierając się na dłuższy spacer, warto pomyśleć o kopcu Piłsudskiego. Można za jednym razem odwiedzić także krakowskie ZOO, gdyż obydwa te obiekty znajdują się blisko siebie. Kopiec Piłsudskiego jest położony w Lasku Wolskim, który jest świetnym miejscem do wybrania się na spacer lub rower. Można tam z dala od zgiełku miasta odpocząć i wyciszyć się. Jest to najmłodszy, a zarazem najwyższy spośród krakowskich kopców. Został usypany na wzgórzu Sowiniec (358m n.p.m.), które jest najwyższym wzniesieniem Pasma Sowińca.

Historia Krakowskiego Kopca Piłsudskiego

Kopiec był usypywany w latach 1934-1937 jako pomnik walki narodu o niepodległość. Kopiec nazwano Kopcem Piłsudskiego na cześć marszałka Józefa Piłsudskiego. Krakowianie nazwyają go także Kopcem Wolności i Mogiłą Mogił, gdyż w kopcu złożono ziemię z wszystkich pól bitewnych I Wojny Światowej, na których walczyli Polacy, a także z pobojowisk II Wojny Światowej.

Romantyczny spacer nocą i piękna panorama Krakowa

Wejście na kopiec jest bezpłatne, co za tym idzie, nie ma godzin otwawrcia i można się na niego wybrać zarówno w dzień jak i w nocy. Zalecanym jest by zabrać cieplejszą odzież, gdyż na szczycie bywa bardzo wietrznie. Z kopca rozpościera się malowniczy widok na Kraków i pasma górskie. Można także obserwować samoloty startujące i lądujące na pobliskim lotnisku w Balicach. Jeśli ktoś ma odwagę by odwiedzić kopiec nocą (odwaga potrzebna gdyż droga jest nieoświetlona) może podziwiać gwiazdy. Można się wybrać np. w noc perseidów (warto zapoznać się z kalendarzem aktywności rojów meteorytów) i przy odrobinie szczęścia zobaczyć ‚spadającą gwiazdę’.

Jak dojechać na Kopiec Piłsudskiego – samochodem, komuniakcją miejską

Najlepiej dostać się w okolice Lasku Wolskiego samochodem, bądź autobusem, a następnie na nogach udać się na kopiec. Można tego dokonać od strony ZOO lub od ulic Zakamycze (po zachodniej stronie kopca), Kasztanowa (od północy), Księcia Józefa (od strony południowej). W sezonie parkingi w okolicach wzgórza są płatne. Dojazd autobusem

  • 209, 239 z Salwatora, ok. 7 przystanków do ulicy Księcia Józefa
  • 134 w stronę ZOO spod Hotelu Cracovia
  • w okolice ulicy Kasztanowej:
    • 152 spod Dworca Głównego, teatru Bagatela, Hotelu Cracovia
    • 292 z Dworca Głównego Wschód, Alejami Słowackiego i Mickiewicza przez Hotel Cracovia

Szlaki turystyczne i trasy rowerowe – przydatne linki




One Response to “Kopiec Piłsudskiego”

Dodaj komentarz