Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI

On 8 maja 2022

Materiał został przygotowany w koordynacji z naszym partnerem. Ciebie też zapraszamy do współpracy!

WOMAI to wyjątkowe centrum nauki i zmysłów, którego nazwa powstała jako skrót od angielskiego sformułowania World of my all inspirations, czyli świat moich wszystkich inspiracji. Właśnie to przyświecało twórcom tego miejsca: inspirowanie ludzi do odkrywania niesamowitych zjawisk, edukowanie szczególnie najmłodszych i pokazanie jak ważna jest akceptacja różnorodności.

W ofercie dostępne są dwie wystawy: ,,w stronę światła” i ,,w stronę ciemności”, które łączą się, pokazując nam piękno otaczającego nas świata zmysłów. Ponadto WOMAI organizuje również warsztaty sensoryczne, urodziny i inne wydarzenia specjalne.

Centrum WOMAI działa od końca 2019 roku, po jasnej stronie przewodnikami są naukowcy, natomiast po ścieżce ciemności oprowadzają osoby niewidome. Mimo, że działa niespełna 3 lata udało mu się zająć #1 miejsce wśród muzeów specjalistyczych w rankingu Tripadvisor oraz #2 miejsce wśród wszystkich polecanych atrakcji w Krakowie.

Przewodnicy WOAMI dokładają wszelkich starań, aby każdy czuł się jak najlepiej i znalazł coś dla siebie. Rodziny z dziećmi wspólnie spędzą czas w kreatywny i jednocześnie edukacyjny sposób, uczniowie i studenci nauczą się empatii i poszerzą swoją wiedzę na temat świata, zarówno w aspektach naukowych jak i społecznych. Również grupy znajomych i przyjaciół doświadczą czegoś niezwykłego, jednocześnie dobrze się bawiąc, a pracownicy większych firm będą mieć okazję, by oderwać się od szarej rzeczywistości i zyskać inspirację do podejmowania nowych wyzwań.

W stronę ciemności

To nietypowe doświadczenie polega na całkowitym wejściu w ciemność wraz z przewodnikiem, który jest osobą niewidomą lub słabo widzącą. Przez godzinę staramy się mierzyć z sytuacjami z życia codziennego bez użycia wzroku, wykorzystując jednakże całe spektrum pozostałych zmysłów. Czy uda nam się przejść bezpiecznie przez ruchliwą ulicę, zrobić zakupy na targu czy wykonać proste domowe czynności? Niezastąpieni przewodnicy pomogą nam z każdym zadaniem, chcąc tym samym pokazać nam namiastkę swojej codzienności. Nauczą nas, że ich świat, pozornie tak różny od tego, w którym my funkcjonujemy, jest zdecydowanie bardziej barwny, niż moglibyśmy podejrzewać. Pełna niespodzianek podróż nauczy nas empatii, da powód do refleksji i poszerzy społeczne horyzonty.

W stronę światła

Wystawa jest kolekcją wszelkiego rodzaju eksperymentów naukowych, dzięki którym dowiemy się, jakie reguły rządzą światem wokół nas. Zabawa światłem, dźwiękiem i kolorem, gra na nietypowych instrumentach i magiczny piasek to tylko część z naszych atrakcji. Iluzje optyczne udowodnią jak łatwo oszukać nasze zmysły, a obecność przewodnika niewątpliwie pomoże znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania.

Przydatne Linki

Kontakt

  • Pawia 34, 31-154, Kraków
  • +48 12 313 23 59
  • rezerwacja@womai.plDodaj komentarz