Wianki Krakowskie 2014

On 17 lutego 2011
Jarmark Świętojański, fot. www.spheresis.com, zdjęcie pochodzi ze strony www.jarmarkswietojanski.eu

Jarmark Świętojański Kraków, fot. www.spheresis.com

Jak co roku w noc letniego przesilenia i towarzyszące mu dni, w Krakowie organizowane są Wianki. To radosne święto ma swoje korzenie w pogańskich obrzędach. Noc Świętojańska dawała okazję do oczyszczenia i odgonienia złych mocy, a odprawiane rytuały miały zapewnić zdrowię i urodzaj.  Podobnie jest dzisiaj, chociaż szalone orgie przy świetle ogniska zastąpiła impreza na świeżym powietrzu dla całej rodziny i wspaniały pokaz sztucznych ogni. Wianki Krakowskie odbędą się 20 i 21 czerwca 2014 roku.

Program Wianków 2014

W tym roku miasto Kraków postawiło na muzykę, ale nie w wykonaniu wielkich gwiazd.  Impreza odbywać się będzie w duchu Fête de la Musique – przybyłego do nas z Francji Święta Muzyki. Na Bulwarze Czerwieńskim nie będzie wielkiej sceny, za to w wielu punktach miasta zorganizowanych będą koncerty i atrakcje, w tym wiele specjalnie dla najmłodszych. Tegoroczna edycja  będzie się odbywała nie tylko na brzegu Wisły, ale również również na Starym Mieście oraz w Nowej Hucie. Nie zabraknie jednak tradycyjnych już fajerwerków odpalany spod Wawelu. Pełny program znajdziecie na stronie www.wianki.krakow.pl.

Wianki – Pokaz Sztucznych Ogni

Kiedy i gdzie będzie można obejrzeć fajerwerki? Data i godzina pokazu pirotechnicznego została w tym roku ustalona na 21 czerwca 2014 (sobota) o 22:30. Sztuczne ognie będą odpalane jak zwykle z Bulwaru Czerwińskiego. W tę samą sobotę, przed południem, nad brzegiem Wisły zoranizowane będzie wspólne śniadanie. Po południu natomiast – konkurs na najpiękniejszy wianek.

Jarmark Świętojański

Równolegle z Wiankami, w dniach 20 – 22 czerwca 2014 roku, na nadwiślańskich bulwarach będzie się odbywał Jarmark Świętojański. To niezastąpiona okazja, aby przekonać się jak wyglądało życie w średniowiecznym Krakowie i doskonały pomysł na długi weekend. Będzie można spróbować dawnej kuchni, a mistrzowie podzielą się z nami tajemnicami swoich zapomnianych dziś zawodów, takich jak miodosytnik lub snycerz. Przez wszystkie trzy dni organizowane będą pokazy średniowiecznych walk i tańców.  Nie zabraknie wielu atrakcji dla dzieci. Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie www.jarmarkswietojanski.eu
Dodaj komentarz