Muzeum Narodowe w Krakowie

On 9 maja 2012
Olga Boznańska, Dziewczynka z chryzantemami

Olga Boznańska, Dziewczynka z chryzantemami, Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe posiada kilka oddziałów rozsianych po całym mieście. Główny Gmach mieszczący się w potężnym budynku zaraz przy Krakowskich Błoniach, gości niezwykle ciekawe wystawy czasowe, obejmujące bardzo szeroki wachlarz tematów, a ponadto, mieści 3 stałe ekspozycje, które można zwiedzać przez cały rok.

Malarstwo Polskie XX wieku

Masz ochotę na odrobinę malarstwa, w najlepszym polskim wydaniu? W przestronnym gmachu Muzeum Narodowego, podziwiać można najbogatszą ekspozycję Polskiego Malarstwa XX wieku, w tym prace takich sław jak Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Witkacy, czy Józef Pankiewicz. Szczególne miejsce w galerii zajmuje dorobek Grupy Krakowskiej, w skład której wchodzili między innymi Tadeusz Kantor i Jerzy Nowosielski.

Broń i barwa w Polsce

Miłośnicy militariów (ale nie tylko!) na pewno docenią jedną z największych kolekcji broni, mundurów i żołnierskich akcesoriów, opowiadającą historię polskiej wojskowości, na przestrzeni ostatniego 1000 lat! Możemy tu podziwiać zgrabne polskie szable, piękne zbroje husarskie z XVII wieku i kolekcję mundurów aż do czasu II Wojny Światowej.  Wiele eksponatów jest interaktywnych – możemy przymierzyć mundur, sprawdzić jak działała wielolufowa strzelba albo strzelająca maczuga.

Galeria Rzemiosła Artystycznego

Zbiór najstarszych i najcenniejszych zabytków rzemiosła i tkanin, zarówno polskich jak i europejskich, między innymi słynna Czara włocławska pochodząca z X wieku! Ponadto możesz zobaczyć prawdziwy kontusz i żupan – przez lata strój szlachty polskiej, jak wyglądały średniowieczne meble, lub z jaką fajkę palił Adam Mickiewicz… i wiele więcej.

Dla zwiedzających

Stałe ekspozycje w Gmachu Głównym można oglądać bezpłatnie w niedzielę.

W poniedziałek muzeum jest nieczynne.

Na stronie internetowej sprawdzić można aktualne wystawy czasowe, pokazy oraz wykłady.

Przydatne Link
Dodaj komentarz