Muzeum pod Rynkiem

On 16 kwietnia 2015

„Kramy Bogate w podziemiach Rynku w Krakowie” autorstwa bazylek100 / RobinPodziemia Rynku są wyjątkowym miejscem, w którym można dowiedzieć się fascynujących rzeczy na temat Krakowa. Muzeum prezentuje historię Rynku Głównego oraz całego miasta od czasów średniowiecznych.  Zwiedzając muzeum, możesz nie tylko poznać interesujące fakty z historii grodu, ale też dotknąć blisko tysiącletnich pozostałości starego miasta. Ekspozycja leży około 4 metry pod poziomem współczesnego Rynku, gdzie znajdują się autentyczne mury, drogi i przedmioty, odkryte podczas prac archeologicznych. To doskonały pomysł na rozpoczęcie Twojego weekendu w Krakowie!

Atrakcje dla dzieci

Weekendowy spacer po podziemnym Krakowie zaprojektowany został w nowoczesny i oryginalny sposób.  Wystawa jest w pełni multimedialnym widowiskiem. Możesz poznawać dawne dzieje miasta za pomocą filmów, ekranów dotykowych i holograficznych modeli.  Jeśli spędzasz weekend w Krakowie z dzieckiem, Podziemia Rynku są wręcz stworzone dla najmłodszych. Przygotowano dla nich inscenizacje i gry, które przykuwają uwagę i pozwalają niepostrzeżenia uczyć się przez zabawę.

Historia Muzeum

Podziemia Rynku zostały odkryte właściwie przez przypadek, podczas prac remontowych rozpoczętych w 2005 roku. Pierwotnie planowane na 6 miesięcy, zakończyły się stworzeniem mierzącego blisko 4 kilometry kwadratowe, unikalnego parku archeologicznego, oddanego zwiedzającym pod koniec 2010 roku. Wędrując Śladem europejskiej tożsamości Krakowa podziwiać można między innymi:

  • autentyczne mury tzw. Kramów Bogatych, w których handlowano kiedyś luksusowymi towarami,
  • pozostałości Wielkiej Wagi Miejskiej, gdzie znajdowały się przyrządy związane z pomiarami na potrzeby handlu,
  • cmantarzysko powstałe prawdopodobnie jeszcze przed lokacją Krakowa w XIII wieku,
  • średniowieczne bruki Sukiennic,
  • relikty spalonej osady,
  • rekonstrukcje kramów i warsztatów.
Plan ekspozycji (źródło: Muzeum Miasta Krakowa)

Plan ekspozycji (źródło: Muzeum Miasta Krakowa)

Godziny otwarcia

Muzeum jest otwarte dla zwiedzających codziennie, również w weekendy. We wtorki, zwiedzanie muzeum jest bezpłatne, ale otwarte tylko do 16. Za wyjątkiem pierwszego wtorku w każdym miesiącu, kiedy wystawa jest całkowicie zamknięta. Muzeum pod Rynkiem czynne jest w godzinach od 10 do 20. W sezonie letnim (od listopada do marca), w środy, czwartki, piątki, soboty i niedziele – ekspozycja czynna jest dłużej, bo aż do 22. Wejście na wystawę oraz odbiór biletów znajdują się od strony Kościoła Mariackiego. Więcej informacji na temat godzin otwarcie Podziemi Rynku można znaleźć na oficjalnej stronie: www.podziemiarynku.com.

Rezerwacja biletów

Warto zaplanować weekendową wizytę wcześniej. Aby dostać się do Muzeum pod Krakowskim Rynkiem, nie jest konieczna rezerwacja biletów. Pozwoli ona jednak uniknąć oczekiwania w długiej kolejce, gdyż wystawa cieszy się bardzo dużą popularnością. System rezerwacji biletów online na oficjalnej stronie, pozwala ‚zabookować’ bilet na konkretną godzinę. Osoby z wykupioną rezerwacją, mogą udać się bezpośrednio do wejścia – nie muszą stać w kolejce. Bez rezerwacji można się również dostać do muzeum. Podziemia Rynku Krakowskiego bilety: www.bilety.podziemiarynku.com

Bilety

Na wystawę można kupić bilety indywidualne, a także grupowe (szkolne, rodzinne). Dodatkowo, Muzeum pod Rynkiem w Krakowie oferuje usługę przewodnika, oraz audioprzewodnik (audio guide) w różnych językach.
Dodaj komentarz