Muzeum Inżynierii Miejskiej
Muzeum mieści się w zabytkowej zajezdni tramwajowej z końca XIX wieku i już sam ten fakt sprawia, że warto umieścić je w weekendowym planie zwiedzania Krakowa. Stała ekspozycja podzielona jest na 4 części i obejmuje urocze stare samochody, wagony tramwajowe oraz maszyny drukarskie. Tutaj także mieści się część parku doświadczeń. Nie tylko entuzjaści techniki powinni być zadowoleni po wizycie w muzeum na Wawrzyńca.
Dzieje Motoryzacji Polskiej
Wystawa „Z Dziejów Polskiej Motoryzacji” przedstawia zabytki polskiej myśli technicznej oraz samochody produkowane w Polsce na zagranicznych licencjach. Obejrzymy zatem Syreny, Fiaty, Warszawy, ale także kilka modeli które nie weszły do seryjnej produkcji. W przestronnych halach zajezdni na Wawrzyńca prezentowane są również stare motocykle i pojazdy Krakowskiej Komunikacji Miejskiej. Weekendowy spacer pomiędzy zabytkowymi pojazdami u wielu wywoła nostalgiczne wspomnienia…
Muzeum Komunikacji Miejskiej
Pierwszy konny tramwaj w Krakowie ruszył na tory już w 1882 roku. Pod wspólną nazwą „Tramwaje Na Wawrzyńca” prezentowane są zabytkowe tramwaje, które należały kiedyś do taboru Krakowskiej Spółki Tramwajowej (dziś MPK). Wystawa obejmuje również historię zajezdni.
Specjalna Muzealna Linia Tramwajowa – numer „0”
W sezonie wakacyjny (od końca czerwca do końca września) z Muzeum w zajezdni przy św. Wawrzyńca kursuje specjalna zabytkowa linia o numerze „0”. Trasa z Krakowskiego Kazimierza do Cichego Kąciku oraz pod Kopiec Wandy obsługiwana jest przez zabytkowe wagony. Wiek najstarszego pojazdu sięga nawet 1912 roku! Obok linii tramwajowej dostępne są także połączenia autobusowe. Szczegółowy rozkład jazdy oraz trasy zabytkowych linii komunikacji miejskiej można znaleźć na oficjalnej stronie www.muzealna.org.
Muzeum Techniki – Park Doświadczeń
W pomieszczeniach starej zajezdni znajduje się także interaktywna wystawa przeznaczona dla entuzjastów techniki. Przy pomocy ciekawych eksperymentów i doświadczeń, które zwiedzający mogą samodzielnie wykonać, prezentowane są różne gałęzie nauki. W założeniu wystawa przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży, ale dorośli także mogą się tu dobrze bawić.
Historia Druku
Ostatnia część ekspozycji przedstawia historię druku od prasy Gutenberga, poprzez kolejne technolgie, jak druk zimny, zecernię, druk gorący, litografię, techniki druku offsetowego, aż do czasów dzisiejszych. Obejrzeć można zabytkowe maszyny i narzędzia.
Dojazd Do Muzeum Inżynierii Miejskiej
Muzeum usytuowane jest na Krakowskim Kazimierzu, w Starej Zajezdni Tramwajowej, przy ulicy Świętego Wawrzyńca. Przez cały rok można dojechać tam tramwajami jadącymi na przystanek „Św. Wawrzyńca” lub „Plac Wolnica”. W sezonie letnim, zabytkowa linia tramwajowa „0” jedzie z centrum Krakowa do samego muzeum. Dojazd samochodem jest możliwy, chociaż muzeum nie posiada parkingu, a w weekendy może być ciężko znaleźć miejsce do pozostawienia samochodu w pobliskich ulicach. Należy pamiętać, że ulica Św. Wawrzyńca jest jednokierunkowa.
Godziny otwarcia
Ekspozycja otwarta jest codziennie, za wyjątkiem poniedziałków, od 10 do 16. W sezonie letnim, muzeum otwarte jest do godziny 18 we wtorek, czwartek i niedzielę. We wtorki zwiedzanie jest bezpłatne.
Cennik biletów do Muzeum Inżynierii Miejskiej
- bilet normalny 10 zł (łączony 15 zł)
- bilet ulgowy 7 zł (łączony 10 zł)
Bilet łączony pozwala na odwiedzenie Parku Doświadczeń im. Stanisław Lema w Parku Lotników. Łączony bilet do Parku Doświadczeń należy wykorzystać w ciągu miesiąca od dnia zakupu. Pozostałe ceny można znaleźć na oficjalej stronie muzeum.
Przydatne Linki
- Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie – strona oficjalna
- Krakowska Linia Muzealna – tramwaj 0, rozkład jazdy i trasy