Wzgórze Wawelskie i Smocza Jama

On 4 maja 2012

Jego monumentalna bryła góruje nad miastem, a idealne usytuowanie sprawia, że można tu spędzić cały dzień – wyskakując w międzyczasie na lunch na Startym Mieście, a później odpoczywając „na trawce” nad Wisłą.

Odrobina historii i geologii

Wawel zbudowany jest z wapienia i wznosi się na wysokość 30 metrów ponad poziom Wisły oraz ponad 200 m n. p. m . Doskonałe właściwości obronne zadecydowały o tym, że już w IX wieku swoją siedzibę obrał tu władca plemienia Wiślan. Ale ślady osadnictwa datuje się nawet na 100 tys. lat przed naszą erą! Historycy nie są zgodni odnośnie tego, skąd pochodzi nazwa wzgórza, znanego pierwotnie jako wąwel – być może od słowa wąwóz, albo wyniosłość wśród mokradeł ( – w; wel – wilgoć).

Smok Wawelski

Jak wiadomo, Smok mieszka w Smoczej Jamie u stóp Wawelu. Jaskinia składa się z 3 komór, z której największa ma aż 10 metrów wysokości. Podobno niegdyś mieściła się tutaj karczma, a nawet dom publiczny, ale obecnie żyje tu tylko smok, który zieje ogniem na odwiedzających go turystów.

Legenda o Smoku Wawelskim (wersja light)

Do jamy pod Wawelem monstrum ogniem i dymem ziejąca sprowadziło się dnia pewnego i zaczęła mieszkańców grodu terroryzować, żądając od nich ofiar w postaci zwierząt, a nawet dziewic, które z lubością pożerało. Wyznaczył tedy król Krak nagrodę dla śmiałka, który potwora pokona. Wielu próbowało, ale żaden nie podołał, za żywcem zjedzony został albo w ogniu strasznym z paszczy smoka zginąć musiał. Wpadł wtedy dzielny szewczyk Skuba na pomysł nielichy – wziął skórę owczą i siarką oraz smołą wypełniwszy, podsunął ją bestii na pożarcie. Smok połknął przynętę i żar wielki począł palić trzewia jego i pragnienie ogromne poczuł, które ugasić próbował pijąc wodę z Wisły. Tak pił i pił i pił, aż gdy pół rzeki wypił pękł jak balon na milijon kawałków. Tak oto sprytem i podstępem uwolnił dzielny szewc Kraków od smoka, za co król Krak ofiarował mu sowitą nagrodę.

Odwiedziny na Wzgórzu Wawelskim

Dużą część Wzgórza Wawelskiego, dziedziniec zamku oraz główny poziom Katedry Wawelskiej można zwiedzać bezpłatnie. Na pozostałe atrakcje należy kupić bilet (na każdą można to zrobić osobno), przy czym kasa dla Zamku Królewskiego jest niezależna od kasy Katedry Wawelskiej.

Godziny otwarcia są różne dla poszczególnych obiektów i w różnych porach roku, a także w zależności od prac konserwatorskich – warto sprawdzić na stronie internetowej przed zwiedzaniem.

Na wzgórze nie można wprowadzać zwierząt, ani rowerów!

Przydatne linki




Dodaj komentarz