Kopiec Kraka

On 14 maja 2014

Kopiec KrakaKopiec Kraka, znany też jako Kopiec Krakusa, jest szczególnym miejscem do którego można się wybrać na spacer lub na piknik. Widać z niego wspaniałą panoramę miasta, w tym także jego wschodniej części – aż po krańce Nowej Huty. Nie jest jednak na codzień tak oblegany i pełen ludzi, jak współczesne kopce krakowskie: Kościuszki i Piłsudskiego. W pobliżu można zwiedzić opuszczony kamieniołom Liban. Wiosną pod kopcem organizowany jest festyn Rękawki. U stóp Kopca Kraka ulokowany był Fort Cytadelowy 33 „Krakus”, został on jednak doszczętnie zniszczony i rozebrany w 1954 roku.

Kopiec Króla Kraka – legenda

Legenda głosi, że nazwę swoją wziął kopiec od Króla Kraka – założyciela miasta Krakowa, który dał także początek państwu polskiemu. Po śmierci, miał on być pochowany na szczycie wzgórza Lasoty, a wdzięczni mieszkańcy usypali na jego cześć kopiec. Ziemię do budowy nosili podobno w rękawach, stąd też jego rzadziej dziś używana nazwa: Rękawka. Historia ta pięknie opisuje społęczne zaangażowanie i uwialbienie dla Króla Kraka. Współcześni badacze skłaniają się jednak ku teorii, że nazwa Rękawka ma ten sam źródłosłów co czeskie rakev – trumna lub starosłowiańskie raka – grób i z noszeniem ziemi w ubraniach ma niewiele wspólnego.

Święto Rękawki – wielkanocny festyn pod kopcem

Każdego roku w pierwszy wtorek po Wielkanocy, na terenach kopca oraz nieopodal pobliskiego kościółka św. Benedykta organizowane jest święto Rękawki. Jest to prasłowiańska tradycja, wywodząca się prawdopodobnie z pogańskich rytuałów oddwania czci zmarłym. Z czasem święto zostało przejęte i „ucywilizowane” przez kościół chrześcijański. Obecnie, w trzeci dzień Wielkanocny, organizowany jest festyn. Uczestnicy mają okazję podziwiać rycerskie walki, pogańskie obrzędy, mieszczan ubranych w średniowieczne stroje, a także rzemieślników w ich warsztatach. Skosztować można także potraw przygotowanych w starodawnym stylu.

Celtycki kopiec

Kopiec Kraka jest niewątpliwie magicznym miejscem do zwiedzania, szczególnie w nocy! Niektórzy twierdzą, że jest on częścią pradawnego systemu astronomicznego.

  • 2 maja, stojąc na kopcu Kraka, możemy podziwiać słońce wschodzące dokładnie nad kopcem Wandy.
  • 2 listopada natomiast, z perspektywy kopca Wandy, słońce pojawia się dokładnie nad kopcem Kraka.

Są to daty które wyznaczały letnią i zimową porę w celtyckim kalendarzu i dzielą rok na dwie równe połowy. Kopiec Krakusa był też prawdopodbnie powiązany z nieistniejącym dziś kopcem Estery (obecnie na jego miejscu stoi stadion „Wawel”). Wiele rzeczy wskazuje na to, że wzajemne położenie kopców jest nieprzypadkowe.

Kamieniołom LibanKamieniołom Liban

W bezpośrednim sąsiedztwie kopca znajduje się opuszczony kamieniołom Liban, nazywany tak od imienia jednego z założycieli – Bernarda Libana. W czasie drugiej Wojny Światowej istniał tu niemiecki obóz pracy. Dzisiaj, miejsce jest zarośnięte dziką roślinnością, a opuszczone i zardzewiałę metlowe konstrukcje potęgują jego mroczny klimat. Steven Spielberg wykorzystał ten teren w swoim filmie Lista Schindlera jako scenografię obozu Płaszów (który w rzeczywistości usytuowany  był kilka kilometrów dalej). Na dnie kamieniołomu wciąż można znaleźć dekoracje z filmu – jest to między innymi droga wybrukowana żydowskimi nagrobkami i ogrodzenie z drutu kolczastego. Oficjalnie, obiekt nie jest udostępniony dla zwiedzających, nie ma jednak problemów, żeby na własną odpowiedzialność dostać się na jego obszar.

Jak dojechać na Kopiec Krakusa – samochodem, komuniakcją miejską

Kopiec Kraka znajduje się w Krakowskich Krzemionkach, w dzielnicy Stare Podgórze. Można tu dojechać wieloma autobusami lub tramwajami, wysiadając na przystanku Powstańców Wielkopolskich, a następnie kierując się pod estakadą na południowy-zachód. Prawie pod sam kopiec można też podjechać samochodem. W normalne dnie nie ma problemu z zaparkowaniem.

Przydatne linki




Dodaj komentarz